Sağlık

Kireç tozunun içinde poz veren küçük çocuk saniyeler içinde öldü

Brezilya’da yaşayan 7 yaşındaki Arthur Emanuel Bitencourt, inşaat kumuna girerek annesine poz verdi. Arthur kumdan çıktıktan saniyeler sonra öldü. Küçük çocuğun kireç tozunun içindeki maddelere karşı ciddi bir alerjisi olduğu ortaya çıktı.

ÖLMEYE VERDİ

Doktorlar, hastaneye kaldırılırken hayatını kaybeden Arthur’un kireç tozunun içindeki elementlere karşı ciddi bir alerjisi olduğunu ve bunun sonucunda nefesini kaybederek hayatını kaybettiğini söyledi.

“ÖLÜMDEN BİRKAÇ DAKİKA ÖNCEKİ FOTOĞRAF”

Aileden bir kişi, ölen çocuğun fotoğrafını paylaşarak şu ifadelere yer verdi; Arthur’un kireç zehirlenmesinden ölmeden dakikalar önce çekilmiş yürek burkan bir fotoğrafı. Sen her zaman kalbimde kalacaksın.”

SOLUNUM SORUNLARINA NEDEN OLUR

Brezilya Teknolojik Araştırma Enstitüsü, inşaat ve bahçecilikte yaygın olarak kullanılan kireçtaşı tozunun solunum problemlerine yol açabileceğini belirtiyor ve bu elemente maruz kalanların koruyucu ekipman kullanmaları öneriliyor. Bu element tuğla, çimento ve beton gibi malzemelerin üretiminde sıklıkla kullanılırken, çalışanlar yüz maskesi, eldiven ve koruyucu gözlük takmaktadır.

GÖZ HASARLARI, KANSER, AKCİĞER SORUNLARI

Yetkililer, tozun solunmasının önemli akciğer sorunlarına yol açabileceği ve ayrıca kansere, cilt tahrişine ve göz hasarına neden olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Hasarlarının ortasında akciğer fonksiyonlarında azalma, nefes darlığı ve sürekli öksürük vardır.

haber-pamukkale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu